akcesoria kuchenne blog kulinarny
2022-02-02
Czy noże ceramiczne można ostrzyć?

Czy noże ceramiczne można ostrzyć?

Tak - Noże ceramiczne można ostrzyć. Jednak trzeba pamiętać, że takie noże kuchenne nie są tak trwałe jak noże stalowe i nieumiejętne ostrzenie może zniszczyć taki nóż, który nie będzie się nadawał do użytku. Wystarczy zrzucić taki nóż z kilkudziesięcio centymetrowej wysokości, aby się wyszczerbił. Na rynku są dostępne specjalne ostrzałki do ostrzenia i naprawiania noży ceramicznych, ale większy ubytek uniemożliwi nam jego naprawę. Noże ceramiczne nie wymagają ostrzenia z taką częstotliwością jak noże stalowe. Są one bowiem bardziej trwałe. Jednak po jakimś czasie i tak musimy to zrobić. 

Noże ceramiczne czy noże stalowe?

Dobre noże stalowe są zdecydowanie lepsze niż jakiekolwiek noże ceramiczne i trzeba to otwarcie napisać. Zaletą stalowych noży jest możliwość samodzielnego naostrzenia, a po naostrzeniu są dużo bardziej ostre niż ceramiczne, które producent dla nas naostrzył na samym początku. Wytrzymałość noży stalowych jest o wiele większa, co zawdzięczają swojej sprężystości. Porządny nóż stalowy to podstawa w każdej kuchni. Jedyną i to maleńką wadą noży stalowych jest to, że ich struktura jest porowata, przez co łatwiej przenoszą niepożądane zapachy z jednego przedmiotu do drugiego. Trzeba je dobrze umyć detergentem, a noże ceramiczne w tym przypadku wystarczy tylko opłukać wodą. 

Jakie noże kupić?

Najlepszym wyborem do domowej kuchni nawet takiej, gdzie wiele gotujemy i znamy się na rzeczy wystarczą zwykłe noże z dobrej stali nierdzewnej. Nie wybierajmy specjalnie noży o nazwach "ze stali damasceńskiej" czy "solidne noże japońskie", gdyż takie noże to po pierwsze: trzeba wiedzieć, czy to na pewno stal damasceńska, która jest bardzo... bardzo droga, a naciągaczy jest bardzo wielu, a po drugie jedyną różnicę jaką zauważymy między nożem za 3 tysiące a za 200zł będzie wygląd. 

noże ceramiczne dobrej jakości
Czym ostrzyc noze kuchenne

Czym ostrzyć noże?

Noże najlepiej ostrzyć na specjalnie przeznaczonym do tego kamieniu. Kamienie wodne do ostrzenia noży dają najlepszy efekt, który długo się otrzymuje. Żadna ostrzałka do noży nie da nam takiego efektu. Kamienie wodne do ostrzenia noży kuchennych zazwyczaj są wyposażone w kilka kamieni o różnej gradacji (ścierności), dzięki czemu ostrzenie na nich jest tak efektywne. Jednak ostrzenie na kamieniu jest długotrwałe i żmudne. 

pixel