Artykuły do domu, kosze na odpady
Jak prawidłowo segregować odpady w domu?
O segregacji śmieci z roku na rok mówi się coraz więcej. Jakie są tego efekty? W połowie 2020 roku do segregacji odpadów w badaniu przeprowadzonym na zlecenie Santander Consumer Bank przyznawało się prawie 75% badanych (dokładnie 73,5%). Niestety, jest to tylko jedna strona medalu, bo w innym, wykonanym przez agencję Symetria badaniu wykazano, że na początku 2021 roku zaledwie 52% Polaków śmieci segreguje prawidłowo. Jak zatem sortować odpady i jakie artykuły do domu się przydadzą?
Poniższe zdjęcie prezentuje jedne z najpopularniejszych koszy do segregacji jakie możemy znaleźć w naszym mieście. Obrazują do jakich koszy wrzucać odpowiednie odpady.
Kosze na odpady mogą Państwo znaleźć w tym miejscu: kosze na odpady do segregacji śmieci.
Jakie kosze na odpady należy mieć w domu?
Od początku 2021 roku wszyscy właściciele nieruchomości są zobowiązani do segregacji odpadów. Osobom, które dotychczas nie prowadziły selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, nawet podstawowe wytyczne mogą wydać się niejasne, dlatego warto wiedzieć, jakie kosze na odpady należy mieć w domu. Poszczególne kosze na odpady oznaczone są odpowiednimi kolorami: · Niebieski – papier (m.in. kartony, opakowania papierowe niepokryte folią, czasopisma i gazety, zeszyty i notatniki); · Zielony – szkło (np. szklane butelki po napojach bez nakrętek, słoiki i szklane artykuły do domu); · Żółty – metale i tworzywa sztuczne (zakrętki, plastikowe butelki, kartoniki po mleku, puszki, plastikowe opakowania po kosmetykach i środkach chemicznych, folia aluminiowa); · Brązowy – odpady biodegradowalne (liście, skoszona trawa, gałęzie, resztki żywności, owoce i warzywa); · Czarny – odpady zmieszane (czyli to, czego nie można wrzucać do pozostałych pojemników, choć trzeba pamiętać, że nie powinny się tu znajdować np. leki, baterie czy elektrośmieci). Nieco trudności może przysporzyć segregacja śmieci w mieszkaniu, w którym z oczywistych względów nie umieścimy dużych pojemników. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w mniejsze kosze na odpady i worki, które również oznaczane są konkretnymi kolorami.
A co z odpadami niebezpiecznymi i wielkogabarytowymi?
Istnieje grupa odpadów, których nie należy wrzucać do wymienionych wyżej pojemników. Są to między innymi elektrośmieci (sprzęty RTV i AGD), baterie i akumulatory, opony, oleje samochodowe i lakiery, meble czy odpady budowlane i remontowe. Tego typu śmieci powinny zostać przetransportowane do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.
Wszystkie artykuły do domu wyrzucaj z głową
Odpady, resztki żywności i zużyte artykuły do domu zawsze wyrzucaj z głową. Współczesny świat tonie w śmieciach i tylko wspólny wysiłek nas wszystkich może poprawić sytuację. Dlatego poza zaopatrzeniem się w odpowiednie kosze na odpady pamiętaj o oddzielaniu nakrętek i wieczek od butelek, zgniataniu puszek i oddzielaniu opakowań z resztek żywności.
Dlaczego segregacja jest taka ważna?
Większość miejsc, w których przebywasz posiada jakąś formę segregacji odpadów. Twoje miejsc pracy może mieć pojemnik na papier i tekturę, siłownia ma pojemnik na surowce wtórne, nawet Twój dom powinien mieć jakąś formę segregacji odpadów, ponieważ wszystkie lokalne samorządy prowadzą zbiórkę odpadów. Ale jak ważne jest, aby wyrzucać właściwe odpady do właściwych pojemników? Na tym blogu omówimy, dlaczego powinieneś zwracać uwagę na segregację odpadów.
W naszym kraju nie jest to jeszcze prawnie ustanowione, lecz niesie to za sobą bardzo duże korzyści dla środowiska. Segregowane odpady zajmują znacznie mniej miejsca na wysypisku.
Efektywna segregacja odpadów oznacza, że mniej odpadów trafia na wysypiska, co czyni je tańszymi i lepszymi dla ludzi i środowiska. Segregacja jest również ważna dla zdrowia publicznego. W szczególności, odpady niebezpieczne mogą powodować długotrwałe problemy zdrowotne, dlatego bardzo ważne jest, aby były one usuwane w sposób prawidłowy i bezpieczny, a nie mieszane z normalnymi odpadami pochodzącymi z Twojego domu lub biura.
Odpady posegregowane są również często tańsze w utylizacji, ponieważ nie wymagają tyle ręcznego lub mechanicznego sortowania, co odpady zmieszane. Na przykład w EMS segregujemy papier i tekturę w osobnym pojemniku niż pozostałe odpady ogólne. Jeśli chodzi o odbiór i utylizację, papier i tektura są o prawie trzykrotnie tańsze niż nasze ogólne odpady. W przypadku niektórych odpadów można je nawet sprzedać - takich jak papier i tektura i uzyskać w ten sposób źródło dochodu.
Istnieje wiele ważnych powodów, dla których zachęcamy do segregacji odpadów: oszczędność kosztów oraz ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska. Jako firma, powinieneś maksymalnie ułatwić swoim pracownikom prawidłową segregację odpadów. Może to obejmować oznakowanie, upewnienie się, że masz wystarczająco dużo dostępnych pojemników i wyjaśnienie, dlaczego segregacja jest tak ważna. Więc następnym razem, gdy staniesz przed wyborem, czy wrzucić plastikową butelkę do ogólnego kosza na śmieci, czy do kosza na plastik, sięgnij po ten plastikowy i wrzuć ją tam.