Kawa po włosku z kawiarki czy po turecku z tygielka?
Kawa po włosku z kawiarki czy po turecku z tygielka?
Kawa może oznaczać szybkie espresso, które wypija się na dwa łyki lub trwającą nawet kilka godzin ceremonię. Tak właśnie celebruje się w Etiopii picie kawy, które jest symbolem gościnności, przyjaźni i wzajemnego szacunku. Ten niezwykły sposób picia kawy (dla wyjątkowo cierpliwych) angażuje na kilka godzin niezależnie od pory dnia i jest obowiązkowym punktem uroczystości.
Pomiędzy tymi skrajnościami plasuje się przyrządzanie małej czarnej w stylu włoskim w kawiarce ciśnieniowej. To bardzo popularny sposób parzenia kawy. Do wyboru są kawiarki z tłokiem, w których zalewamy kawę wrzątkiem i takie, do których wlewa się zimną wodę i stawia na palnik.
Nieco więcej uwagi zajmie przygotowane kawy po turecki w tygielku. Naczynie stawia się na płycie grzewczej i w zależności od przepisu kawę zalewa się zimną wodą lub wsypuje do wrzątku. Sprawdzamy, która kawa smakuje lepiej – po włosku, czy po turecku?
Szklany zaparzacz z tłokiem
Uniwersalny zaparzacz do kawy ze szkła z tłokiem może służyć także do przygotowania herbaty i ziół bez fusów, liści lub kwiatów. Dzięki użyciu drobnego sita w tłoku, na ściągane są wszystkie zbędne elementy. Do filiżanki trafia idealnie zaparzona kawa bez fusów. W zaparzaczu fantastycznie spienia się mleko! Dzięki niemu spienimy gorące mleko na kawę lub kakao, a także przyrządzimy doskonałą kawę mrożoną. Szklany wkład można myć w zmywarce i podgrzewać w mikrofalówce (ciepłe mleko do kawy).
Kawiarka w stylu włoskim
W kawiarce stalowej przygotujemy włoską kawę pełną aromatu. Wodę wlewa się do dolnego zbiorniczka, natomiast zmieloną kawę wsypuje do sitka ekstrakcyjnego. Następnie umieszcza się kawiarkę na palniku kuchenki i czeka chwilę, aż woda z dolnego zbiornika pod ciśnieniem przepłynie przez sitko i trafi do głównej komory. Kiedy słychać, że woda już nie cyrkuluje, zestawia się kawiarkę z palnika i przelewa kawę do filiżanki. Proces parzenia wydobywa z ziaren mnóstwo aromatu. Kawa jest gęsta, czarna, pyszna i ma prawdziwie włoski smak! Do przyrządzenia napoju w kawiarce potrzebujemy palnika (płyty grzewczej) i średnio drobno zmielonej kawy. Potrzeba też nieco uwagi, by pamiętać o kawie na gazie. Kawiarki nie są wyposażone w gwizdek, jak czajniki, które głośno informują o tym, że woda wrze. Kawiarkę ciśnieniową trzeba zestawić z palnika, gdy woda z dolnego zbiornika przedostanie się do górnego.
Tygielki – pyszna kawa po turecku
Metoda parzenia kawy po turecku jest znana nie tylko w Turcji. Parzenie kawy w tygielku rozprzestrzeniła się na wiele regionów. Także w Grecji tradycyjną kawę przyrządza się w tygielku zwanym briki i nie ma różnicy między kawą grecką, czy turecką. W Polsce również używane są tygielki do gotowana kawy.
Polecamy tygielki ze szkła, stali nierdzewnej i z powłoką granitową:
- Tygielek o pojemności 330 ml ze stali z bakelitową rączką
- Granitowy tygielek Grande o pojemności 350 ml i 500 ml, który posiada granitową powłokę
- Tygielek szklany 600 ml
- Tygielki ze stali nierdzewnej 400 ml i 600 ml
Przepis na kawę po turecku
Drobno zmieloną kawę wsypiemy do tygielka (2 łyżeczki kawy na 250 ml wody), dodajemy cukier i zalewamy zimną wodą. Następnie dodajemy przyprawy (opcjonalnie: kardamon, cynamon, goździki, skórka pomarańczowa). Tygielek ustawiamy na małym ogniu i gotujemy do czasu, aż kawa się spieni i zacznie się podnosić. To znak, że trzeba ją na chwilę zdjąć z palnika. Po tym, jak piana lekko opadnie, stawiamy tygielek na ogień i powtarzamy tę czynność jeszcze dwa razy. W sumie trzy razy ją podnosimy. Studzimy około 5 minut i serwujemy.
Kawa gotowana z przyprawami
W tygielku wspaniale udaje się także kawa gotowana. Oto przepis:
- W tygielku zagotować 500 ml
- Na wrzątek wsypać 2 łyżki zmielonej kawy
- Dodać cynamon i imbir, a także łyżkę kakao
- Gotowaćna małym ogniu około 5 minut
Gotowaną kawę odstawić na kilka minut, aby fusy opadły i najlepiej pić z miodem.
Mimo wielu poradników, akcesoriów i pomysłów na dobrą kawę, nadal najpopularniejszym rodzajem tego napoju w Polsce jest sławetna „zalewajka”, czyli zalanie mielonej kawy wrzącą wodą bez odsączenia fusów. Minusem picia takiej kawy jest przede wszystkim utrata aromatu i smaku dobrej kawy. Trzeba wiedzieć, że do stworzenia najlepszej kawy, niezbędna jest wiedza, jak to poprawnie robić. Błędem jest zalewanie kawy wrzącą wodą, ponieważ kawa traci przez to swój smak i aromat, a także wiele dobroczynnych właściwości. Temperatura wody powinna oscylować w granicach 80-90 stopni. Kolejną błędną rzeczą jaką stosujemy, jest trzymanie zmielonych ziaren kawy w tym wrzątku, aż do całkowitego jej wypicia. Wytwarza to szkodliwe dla naszego organizmu substancje, a niszczy te dobre. Nie ma powodu, abyśmy dalej zaparzali w ten sposób kawę, gdyż na rynku jest tak wiele przydatnych i tanich gadżetów do jej poprawnego zaparzania. Różnego rodzaju aeropresy, kawiarki itd. Wszystko to mamy dziś pod ręką. Ostatnimi czasy bardzo popularne stało się zaparzanie w sposób turecki. Ten sposób polega na tym, że wsypujemy odpowiednią ilość kawy do rondelka, a następnie zalewamy zimną wodą, którą następnie podgrzewamy do odpowiedniej temperatury, aż zaczniemy zauważać wytwarzającą się na powierzchni piankę kawy. Mniej więcej taką właśnie metodę przyrządzania kawy gwarantują kawiarki w stylu włoskim choć nie co inną jak by się bliżej przyjrzeć.